Stara rzecz, ale ja zetknąłem się z tym niedawno, więc postanowiłem pozbierać trochę informacji znalezionych w sieci na ten temat.
W wikipedii czytamy ze jest to minerał z grupy halogenków, czyli soli kwasów halogenowodorowych, którego głównym składnikiem jest sześciowodny chlorek magnezu MgCl₂ × 6H₂O.
Minerał ten powstał w wyniku wyparowania prehistorycznego morza bogatego w minerały w okresie permu i posiada również inne związki i mikroelementy, które były rozpuszczone w wodzie. Z czasem biszofit został całkowicie przykryty przez inne materiały osadowe tworzące się na przestrzeni milionów lat i teraz zalegają na głębokości około 1100 - 1700 metrów, a złoża połtawskie nawet 2,4 km pod powierzchnią. Jako że proces tworzenie się biszofitu odbywał się w permie czyli około 200 milionów lat temu, złoża te są pozbawione wszelkich współczesnych zanieczyszczeń.
Pierwszy raz biszofit został odkryty przez Gustawa Bischofa - niemieckiego geologa. W 1964 roku złoża odkryto w Rosji w obwodzie wołgogradzkim. Biszofitu wtedy nie wydobywano, natomiast jego pokłady towarzyszyły miejscom skąd wydobywano ropę naftową i wtedy zauważono, że górnicy mający kontakt z solanką biszofitu przestali cierpieć na uciążliwe bóle stawów rąk.
Później biszofit odkryto na Ukrainie w rejonie Połtawy, stąd też spotykana nazwa biszofit połtawski. Podobno złoża rosyjskie i ukraińskie są jednymi wielkimi obszarami na świecie gdzie proces wyparowania wody pramorza odbył się całkowicie.
Biszofit wydobywa się szybami wiertniczymi za pomocą rozcieńczenie go wodą. Sól biszofitu jest ekologicznie czysta, gdyż przez miliony lat od momentu utworzenia się nie miała kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym w przeciwieństwie do soli, które pozyskuje się z solanki jezior powierzchniowych, np. sole Morza Martwego.
Biszofit badania
Badania prowadzono przez 10 lat, ustalono jego skład i działanie na szereg schorzeń i stanów patologicznych. Badania kliniczne i eksperymenty pozwoliły ustalić biologiczne i biochemiczne działanie biszofitu na przebieg wielu chorób, jego wielokierunkowy, profilaktyczny i leczniczy efekt. Początkowe stosowanie go jako balsamu przeciwzapalnego rozszerzono do ponad 50 innych zastosowań. Pozytywne rezultaty uzyskano stosując biszofit w reumatologii, kardiologii, gastrologii, traumatologii, dermatologii, stomatologi, endokrynologii, kosmetologii, leczeniu ran popromiennych i innych. Doświadczenie laboratoryjne i badania kliniczne wykazały działanie przeciwzapalne i rozkurczające, wpływ na procesy miejscowej odporności przez stymulację aktywności fagocytów - krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie ciał obcych, może również hamować przyrost patogennej flory, grzybów i bakterii żołądkowych.Pierwotnie biszofit był wykorzystywany w kompleksowej terapii schorzeń zapalno-dystroficznych aparatu ruchu i obwodowego układu nerwowego w postaci kąpieli, okładów i masażu. Dzięki swojemu składowi i działaniu może on zastępować sole magnezu, jodu i bromu, tradycyjnie wykorzystywane w fizjoterapii i balneologii.
Zadziwiający skład, działanie i właściwości biologiczne biszofitu pozwalają na wykorzystanie jego preparatów w kosmetologii. Oprócz działania przeciwzapalnego wykazuje również właściwości tonizujące, regenerujące i odżywcze, szczególnie cenne dla skóry i paznokci. Polecany jest w fitnesie i sporcie: usuwa zmęczenie mięśni, likwiduje skutki urazów.
Biszofit jak stosować
jest preparatem do stosowania zewnętrznego. Proces wnikania zawartych w nim składników odbywa się poprzez skórę i błony śluzowe. Wchłanianie mikroelementów przez skórę (głównie przez pory i mieszki włosowe) jest określane resorpcją. Pod powierzchnią skóry znajdują się naczynia włosowate, które przechwytując mikroelementy pochodzące z biszofitu rozprowadzają je razem z krwią po całym ciele. W ten sposób wszystkie składniki zawarte w biszoficie docierają do chorych i osłabionych komórek.
Warto dodać, iż kompleksy mineralne pozyskiwane w sztuczny sposób są przyswajalne przez organizm tylko w 50-60%, podczas gdy przyswajalność naturalnego biszofitu wynosi blisko 100%.
Na zdjęciach widać kryształki jak sól, można dostać w postaci żelu, ja spotkałem się z płynem. Stosuje się do kąpieli, masażu, okładów. Preparat należy wcierać cienką warstwą aż do wchłonięcia. Można go stosować 2 -3 razy dziennie, a leczenie trwa około 2 tygodni. Nawet, jeśli od razu poczujesz ulgę, nie przerywaj kuracji. Natomiast po 2 tygodniach zrobić przerwę.
Przy łuszczycy skóry, należy codziennie używać balsamu do włosów, dzięki czemu dolegliwości szybko miną. To także dobry sposób na pozbycie się łupieżu – problem może polegać na tym, że skóra głowy jest źle odżywiona i dostarczamy jej zbyt małej ilości minerałów i witamin.
Należy zastosować najpierw małą ilość na skórę na wewnętrzną stronę przedramienia i odczekać czy nie pojawi się reakcja alergiczna które może powodować
Zawiera między innymi:
- Brom – wpływa korzystnie na stan nerwów
- Chlor – wspiera wchłanianie składników odżywczych
- Magnez – ma bardzo ważny wpływ na wzrost tkanki mięśniowej i kostnej, poprawia przewodzenie impulsów nerwowych
- Jod – to substancja odkażająca, przydatna przy stanach zapalnych
- Krzem – bez niego nie jest możliwe budowanie mocnych kości
- Żelazo – poprawia stan krwi
- Molibden – poprawia działanie organizmu, ponieważ wpływa na funkcjonowanie różnych enzymów.
Wskazania:
- ból kręgosłupa
- bóle stawów (w szczególności kolan)
- ból barku
- skurcze mięśni (wynikają z braku minerałów)
- ostroga piętowa i haluksy
- pomaga przy osteoporozie i reumatyzmie
- przydaje się sportowcom – badania na biszoficie były prowadzone po to, by ustalić, czy jest on dla nich pomocny.
Przeciwwskazania:
- choroby skórne w fazie ostrej
- reakcja alergiczna
- uszkodzenie skóry
Mogą pojawić się wysypki, świąd, wtedy należy przestać stosować
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz