Pogoda dosłownie przysłowiowa
"W marcu jak w Garncu"
Podobnie jak w garnku znajdują się różne składniki przygotowywanej potrawy, marcowa pogoda składa się praktycznie ze wszystkich zjawisk atmosferycznych. Mamy czasem jednego dnia na przemian deszcz, śnieg, słońce. Nie pamiętam w tej chwili burzy marcowej, ale na pewno były i inni pamiętają. Raz zimno, za chwilę gorąco, rozbieramy się, zawieje nas i ból gardła gotowy.
Dlatego w tym roku postanowiłem zrobić syrop z podbiału. Z samego podbiału, może dodam trochę tymianku. Dlatego właśnie sprawdziłem, kiedy zbieramy to zioło. Między innymi oczywiście.
Podbiał jest jednym z "pierwszych" kwiatów. Jako pszczelarz amator czytałem, że często kwitnięcie poszczególnych roślin miododajnych, a w zasadzie termin ich zakwitania podaje się jako ilość dni od zakwitnięcia właśnie podbiału.
Poniżej spis jakie zioła zbieramy w marcu, są to głównie kora, korzenie i kłącza, ale pod koniec marca na pewno zaczną już kwitnąć niektóre zioła:
- kłącze perzu
- kłącze pięciornika kurzyślad
- kłącze tataraku
- kora dębu
- kora kaliny
- kora kasztanowca
- kora wierzby
- korzeń arcydzięgla
- korzeń mniszka lekarskiego
- korzeń kozłka lekarskiego
- korzeń łopianu
- korzeń pierwiosnka
- korzeń ślazu
- korzeń żywokostu
- kwiaty bratka (fiołka trójbarwnego)
- kwiaty podbiału
- liście borówki brusznicy
- pączki brzozy
- sok brzozy
- ziele jaskółcze
- ziele jemioły
U mnie jeszcze nie spotkałem kwitnącego podbiału i ostatnio pogoda nie rozpieszcza. Prognozy zapowiadają jednak ocieplenie. W niedzielę ma być nawet 20 stopni. Wybiorę się na poszukiwanie kwiatów podbiału.
Przepis na syrop jest bardzo prosty: kwiaty zasypać cukrem, lub zalać gorącą wodą, potem cukier, jak będę robił to się zdecyduję i podam konkretny przepis.
Przy okazji dowiedziałem się, że z liści podbiału można zrobić DOLMĘ - czy wiecie co to jest?
Udanych zbiorów ziół :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz