Zawsze robię 100% sok w prasie do wyciskania owoców, oraz nalewkę - aroniówkę, ale ostatnio stwierdziłem że owoce zawierają również dużo witamin i mikroelementów, które tracę w wytłokach.
Wg dr Różańskiego
Owoce aronii zasobne są w pektyny (0,6-0,75%), cukry (do 10,8%), kwasy organiczne (0,7-1,3%). Popiołu około 1,5%.
Jak podają szwajcarskie prace, 100 ml soku aroniowego zawiera 12 mg żelaza i 0,0064 mg jodu.
Na uwagę zasługuje zawartość manganu, molibdenu i miedzi.
Bioflawonoidy o działaniu przeciwwysiękowym i ochronnym na witaminę C noszą nazwę witaminy P (nie mylić z witaminą PP!).
Owoce aronii są doskonałym źródłem antocyjanów i flawonoidów (1200-5000 mg%), kwasu chlorogenowego, neochlorogenowego i kwasu kawowego. Kwas chlorogenowy i kawowy mają właściwości ochronne na trzustkę, wątrobę i nerki, wykazują wpływ antybakteryjny i żółciopędny. Hamują rozwój bakterii nawet opornych na antybiotyki (bacytracynę, neomycynę i polimiksynę) . Wzmagają regenerację komórek wątroby.
Antocyjany i flawonoidy aroniowe poprawiają krążenie krwi w mózgu, krążenie oczne, wieńcowe i w kończynach. Działają antyagregacyjnie. Wzmacniają i uszczelniają nabłonki, w tym również śródbłonki naczyń krwionośnych. Łagodzą objawy alergii i wielu innych chorób autoimmunologicznych.
Pektyny mają właściwości prebiotyczne i ochronne na nabłonek jelitowy oraz żołądkowy. Miejscowo zastosowane, szczególnie w obecności garbników działają przeciwwysiękowo i hamują drobne krwawienia. Pektyny, antocyjany i flawonoidy oraz fenolokwasy zawarte w aronii obniżają ciśnienie tętnicze krwi (przez spazmolityczny wpływ na mięśnie gładkie i wzmaganie diurezy), wpływają przeciwmiażdżycowo i moczopędnie. Odtruwają organizm. Obniżają stężenie lipidów i cholesterolu we krwi. Sok aroniowy pobudza procesy krwiotwórcze.
Antocyjany aroniowe stanowią pełnowartościową alternatywę dla antocyjanów owoców borówki, mające zastosowanie w okulistyce, w leczeniu i zapobieganiu angiopatii (np. wywołanych nadciśnieniem), zapalenia naczyniówki, tęczówki i siatkówki oraz przy poprawianiu krążenia ocznego (profilaktyka zakrzepów). Owoce aronii stosowano w medycynie ludowej w leczeniu oparzeń i trudno gojących się ran.
Więc od pewnego czasu zacząłem robić sobie aroniowe smoothie
Przepis na smoothie aroniowe
- garść lub dwie owoców aronii prosto z krzaka
- łyżka miodu
- 500 ml maślanki - bo to doskonała porcja jednoosobowa, można oczywiście dodać innego płynu: wody, mleka, jogurtu itp
wszystko razem blęduję w zakupionym blenderze. Czas przygotowania maksymalnie 5 minut.
Zerwać owoce, wypłukać, wrzucić wszystko do pojemnika i zmiksować.
witaminowa bomba gotowa! :)
Smacznego :)
PS.
Wypróbowałem wersję light - czyli zamiast maślanki woda. Ogólny smak napoju bardzo dobry,
niestety bardzo czuć drobiny zmielonych owoców, które giną w gęstej maślance i nie są tak uciążliwe między zębami, należałoby przecedzić,ale przecież chodzi o to żeby te owoce również przyswoić. Podejrzewam że taki sam efekt będzie w każdym rzadkim napoju jak np mleko.
Ogólnie można to wypić jedna o wiele bardziej smakuje mi wersja z maślanką :)